Warsztaty terenowe

Lekcja terenowa z Wydziałem Nauk Przyrodniczych UŚ, w Geosferze

GEOsfera w Jaworznie to Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej, który mieści się w dawnym kamieniołomie triasowych wapieni muszlowych. W ramach zajęć terenowych przeprowadzonych przez Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ uczniowie klas I i II mieli możliwość pracować ze szczegółową mapą topograficzną, zapoznać się z budową  i przeszłością geologiczną obszaru Jaworzna, czy poszukiwać skamieniałości mezozoicznych gąbek, koralowców, ramienionogów czy małż. 

 

Podlesice, geologiczne warsztaty jurajskie z Miasteczkiem Ekologicznym

Uczniowie klas I, II i III z rozszerzonym nauczaniem geografii wzięli udział w warsztatach geologicznych na Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej w Podlesicach zorganizowanych przez Miasteczko Ekologiczne. Podczas zajęć  mieli okazję poznać budowę geologiczną regionu oraz samodzielnie poszukiwać minerałów i skał. Największe emocje wzbudziły odkrycia kalcytów oraz krzemieni, które uczestnicy odnajdywali podczas terenowych eksploracji. Warsztaty były doskonałą okazją do połączenia wiedzy teoretycznej z praktyką i rozwijania geograficznych pasji.

 

Mikołów, Kopalnia Doświadczalna ,,Barbara"

W ramach realizacji rozszerzonej geografii klasa 3c3 uczestniczyła w wyjątkowych zajęciach na terenie Kopalni Doświadczalnej ,,Barbara" w Mikołowie. Uczniowie wysłuchali kilku wykładów na temat historii i działalności placówki oraz różnych zagrożeń związanych z wybuchami pyłowymi i metanowymi w górnictwie podziemnym. Następnie wzięli udział w pokazie wybuchu pyłu drzewnego, pyłu węglowego oraz pokazie gaszenia metanu. Klasa zwiedzała także wnętrze kopalni i laboratorium chemiczne.

 

Złoty Stok- Sudety 2025 warsztaty geologiczne

W październiku 2025 uczniowie naszego liceum wzięli udział w wyjątkowych warsztatach terenowych z zakresu geologii, zorganizowanych przez firmę Geolearning. Zajęcia te pozwoliły im poznać historię górnictwa oraz bogactwo geologiczne Dolnego Śląska i jego okolic. Kilkudniowa wyprawa była okazją do połączenia wiedzy teoretycznej z praktycznym poznawaniem skał, minerałów i dawnych terenów górniczych. 

Warsztaty były pełne odkryć i praktycznych doświadczeń. Uczniowie odwiedzili Paczków – „polskie Carcassonne”, poznali tajemnice podziemi w Kopalnia Złota w Złotym Stoku oraz odkrywali minerały podczas zwiedzania Podziemnej Trasy Edukacyjnej po nieczynnej kopalni chryzoprazu, niklu i opalu w Szklarach. Zajęcia terenowe poszukiwania minerałów w Kletnie, gdzie uczestnicy mieli okazję odnaleźć m.in. fluoryty i malachity. Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta na hałdzie Wiesław w Wałbrzychu, poświęcona odkrywaniu śladów roślin karbońskich i historii powstawania złóż węgla w tym obszarze